محیط زیست از توافق چقدر سهم می برد

 

این استاد سرشناس محیط زیست که امسال جایزه ملی محیط زیست را نیز دریافت کرد تاکید کرده است که آموزش مصرف آب را باید از مهدهای کودک و مدارس شروع کرد و آن‌هم فقط به مدد سرمایه گذاری در آموزش و استفاده از دهها هزار دانش آموخته محیط زیست ممکن است. بازگشایی ارتباط با کشورهایی که از دانش و مدیریت حساب شده برخوردارند می‌تواند ما را در این مسیر کمک کند.

اگر منابع مالی خودمان را به درستی هزینه کنیم، از خروج بهترین دانشمندان این مملکت جلوگیری می‌کنیم، آنانی که در سفر آمریکا ده‌ها نفرشان را دیدم و اشک حسرت ریختم که چرا تربیت شدگان ما در خدمت کشوری هستند که بیش از سه دهه از دشمنان جدی ما به حساب می‌آید.

یک خبرنگار محیط زیست نیز با همخوان کردن یادداشت دکتر آخانی نوشته است: «کاش، ای کاش، یکی از دستاوردهای توافق هم این باشد.» البته ابراز نگرانی‌های فعالان محیط زیست با واکنش سریع رئیس سازمان محیط زیست نیز همراه بود. معصومه ابتکار،‌ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست با انتشار عکسی از محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در صفحه اینستاگرام خود،‌ به استقبال توافق هسته ای ایران و 1 + 5 رفت.

در یادداشت معصومه ابتکار پای این عکس تاکید شده است که این توافق نه تنها مناسبات اقتصادی و سیاسی ایران با کشورهای ۱+۵ را اصلاح و تعامل اقتصادی و دیپلماتیک ایران با بسیاری کشورهای جهان را ارتقا می‌بخشد، بلکه نشان دهنده موفقیت دیپلماسی و مذاکره در مقابل تنش و مخاصمه بوده و با بر هم زدن بسیاری از معادلات سنتی، فصل نوینی از مناسبات بین‌المللی را رقم می‌زند و الگویی برای دنیای تشنه گفت‌وگو و درک و احترام متقابل خواهد بود.

رئیس سازمان محیط زیست پس از این مقدمات گفته است که امکان حضور صنایع و فناوری‌های سبز برای حل مشکلات محیط‌زیستی کشور تسهیل شده و امید می‌رود فشار از روی منابع طبیعی برداشته شود. چنانچه این تفاهم می‌تواند زمینه را برای همکاری بیشتر با کشورهای صنعتی که صاحب استانداردها و تجربیات زیست‌محیطی ارزشمندی هستند فراهم کند. به ویژه برای ارتقای استانداردها در صنایع سنگین و نیز صنایع نفت و گاز که به کاهش میزان گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند.

ابتکار در پایان با تاکید بر این که امروز گام بلندی برای کمک به مهار گازهای گلخانه‌ای تولید شده توسط صنایع، نیروگاه‌ها و بخش نفت برداشته شد و همین طور دستیابی به فناوری‌های موثر در اصلاح الگوی آب با توجه به خشکسالی وسیع آسان می‌شود ابراز امیدواری کرده است که این توافق در سطح بین‌المللی و در شرایطی دشوار موفق به ایجاد وفاق شد، سبب تعمیق وفاق ملی در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی برای پیشبرد برنامه‌های دولت تدبیر و امید نیز بشود.

اکنون باید چشم انتظار ماه‌های پس از توافق نشست و دید که امید معصومه ابتکار به واقعیت خواهد پیوست یا نگرانی فعالان محیط زیست؟

/ 0 نظر / 183 بازدید